Disney's klassiker 50: To på flugt
DVD - Dansk udgave
Levering før jul
Bestil i dag for at med sikkerhed få levering inden jul
Forventet leveringstid: fra 2 arbejdsdag
Sælges af CDON.COM
- Indgår i:
- Disney Klassikere
- Samlingside:
- Disney-film til hele familien
- Kampagne:
- Oprydningsudsalg
- Kampagne:
- Køb nu – betal til januar
Rapunzel er en prinsesse med magisk kraft i sit lange hår. Hun er blevet bortført fra sine forældre af den onde Mor Gothel, der har opdraget hende i et tårn langt ude i skoven.
Tyven Flynn Rider er i mellemtiden på flugt fra både slottets vagter og hans medskyldige, brødrene Slubbertgrum, som han har snydt. Flynn flygter ind i skoven, hvor han opdager tårnet, klatrer op i det ... og bliver slået bevidstløs af Rapunzel.
Rapunzel og Flynn drager snart gennem skoven på deres livs eventyr, men lige i hælene på dem er ikke alene Mor Gothel, brødrene Slubbertgrum og slottets vagter, men også en lang række andre, der alle har en høne at plukke med Flynn.
Lyd: | Dolby Digital 5.1 | Billede: | 16:9 Fullscreen, Widescreen (1.78:1) |
---|---|---|---|
Sprog: | Dansk, Engelsk, Græsk, Norsk | Længde (min): | 96 |
Tekstning: | Dansk, Engelsk, Grekiska, Norsk | Forventet leveringstid: | fra 2 arbejdsdag |
Kategori: | Tegnefilm/animationsfilm, Familie, Komedie, Disney, Disney Klassiker | Releasedato: | 2011-06-03 |
Originaltitel: | Tangled | Region: | 2 (Europa) |
Instruktør: | Nathan Greno, Byron Howard | Aldersgrænse: | 7 år |
Indspilningsår: | 2010 | ||
Skuespillere: | Ekstramateriale: |
Oprindelige historiebegyndelser Nedtælling til klassiker nr. 50 |
Giv os din mening, skriv en omtale!
Skriv en anmeldelseEn super sjov, spændende og underholdende film, der henvender sig til alle. Nok en af de bedre i nyere tid, og kan anbefales at se.
Den har det hele i filmen
Flot tegnefilm med fangende sange, historie og man kan ikke andet end at elske den :-)
Kunne du bruge denne anmeldelse?Sjovt og spænende og eventyr med masser af underholdning.
Kunne du bruge denne anmeldelse?Super god film, som er underholdende for både børn og voksne. Kan varmt anbefale den. Filmen har fanget både min datter på 4 år (her hittede Rapunzel) og min søn på 2 år (her hittede Maximus).
Kunne du bruge denne anmeldelse?